Gmina Hel otoczona jest Morzem Bałtyckim, a od kierunku północno-zachodniego na długości ok. 0,9 km sąsiaduje z miastem Jastarnia (jej częścią jest Juratą).
Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 22,76 km². Miasto stanowi 3,8% powierzchni powiatu.
Według danych z marca 2002 r. Hel ma obszar 22,57 km², w tym użytki leśne stanowią 88%.
W latach 1974-1999 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.
Hel trochę rysu historycznego
Pochodzenie nazwy Hel nie zostało jak dotąd jednoznacznie wyjaśnione a w języku staropolskim nazwa Hel oznacza ’wydmę, pustkowie lub cypel’.
Od tej nazwy oprócz Helu miała się wywodzić również wcześniejsza nazwa Elbląga.
Część naukowców wskazuje na źródło nazwy w językach germańskich. Jednocześnie na holenderskiej mapie z XVI w. cały półwysep nazywany jest Heel. Hel nazwę swoją zawdzięcza prawdopodobnie mężnym żeglarzom i kupcom płynącym tutejszymi szlakami na tereny Prus. Anton Englert – archeolog z Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde. Wyjaśnia ten archeolog pochodzenie nazwy miasta uwarunkowaniami geograficznymi. W języku duńskim bowiem Hel oznacza obcas buta, zaś tradycyjne duńskie nazewnictwo żeglugowe bardzo często posługiwało się odniesieniami do części ciała – np. nos, głowa, łokieć. Wg kolejnej innej teorii nazwa wywodzi się od imienia nordyckiej Bogini zaświatów Hel, której miejsce kultu i rytuałów znajdowało się prawdopodobnie na Mierzei Helskiej. Kolejna teria pochodzenia od starogermańskiego określenia piekła 'heel’, kraj Bogini Hel. Kojarzony jest w germańskiej mitologii z zimnem chłodem mrokiem. Uzasadniane takie jest panującym na półwyspie klimatem, zimniejszym niż choćby na położonej bardziej na północ krainy Gotlandii.